Brunello di Montalcino Riserva Tenuta del Poggione vin vechi rosu sec 1965
lei545.00
Tax included 2-4 zile

Vin vechi rosu sec, Italia, 1965.

Quantity
Verificati cosul de cumparaturi dupa adaugare.
Produse in stoc: 1

Add to wishlist

 

Plata online cu cardul prin Euplatesc.ro

 

Livrare in 24 - 48 de ore prin curier rapid

 

Produse originale 100%.

Brunello di Montalcino Riserva Vigna Paganelli DOCG de la Tenuta il Poggione este produs doar în cei mai buni ani și în cantități limitate. Acest Brunello Riserva de la Tenuta il Poggione are o culoare roșu rubiniu dens în pahar. Nasul dezvăluie un buchet elegant, cu arome de fructe roșii, piele și condimente. În gură, acest vin roșu toscan de excepție este echilibrat, persistent în gust, cu un corp plin și o structură taninică fermă, iar finalul este seducător de lung.

Acest Brunello Riserva Vigna Paganelli exclusivist este un cru de struguri Sangiovese din cea mai veche podgorie cu același nume de pe proprietatea "I Paganelli", plantată în 1964. Pe această podgorie cresc vițe de cea mai înaltă calitate, care sunt recoltate selectiv, una câte una, și doar cele mai bune și mai coapte sunt alese pentru acest vin. După recoltarea manuală, mustul fermentează pe pielițe timp de 20 de zile. Apoi, vinul petrece 48 de luni în butoaie mari de stejar francez de 30 hl și 50 hl, urmate de doi ani de învechire în sticlă. Abia atunci poate fi etichetat "Riserva".

Acest impresionant Brunello Riserva este un acompaniament excelent pentru preparate din carne roșie și vânat, servite cu ciuperci sau trufe, precum și brânzeturi maturate.

Premiile

James Suckling - 97 de puncte
Antonio Galloni - 95 de puncte
Wine Advocate Robert M.Parker - 98 de puncte

MWBMRTP1965
1 Item

Data sheet

Tip
Sec
Greutate
720 ml
An imbuteliere
1965
Soi
Sangenovese
Clasificare
DOCG
Provenienta
Italia
Regiune
Toscana
Nivel Alcool
14%
Tip sticla
Burgunda
Tip dop
Pluta drept
Culoare
Rosu

Specific References

Reviews

No customer reviews for the moment.

Write your review

Brunello di Montalcino Riserva Tenuta del Poggione vin vechi rosu sec 1965

Vin vechi rosu sec, Italia, 1965.

Write your review
You might also like